úvod / ubytování / ceník / restaurace / tipy / fotogalerie / kontakt
Penzion Smrčina

Tipy na výlet a sport

Zima

Snadný přístup k lyžařskému areálu cca 500 m od osmimístné kabinkové lanovky na Černou Horu. Ski areál Černá Hora patří v rámci kategorizace lyžařských středisek mezi pětihvězdičková lyžařská centra. Disponuje jedinou 8 místnou kabinkovou lanovkou v České republice, sjezdovými tratěmi všech druhů obtížnosti patřících k nejdelším v Čechách, nadmořská výška 500 – 1260 m, přepravní kapacita 10230 osob za hodinu.
Skiareál Černá hora – Janské Lázně je součástí SkiResortu Černá hora tzv. lyžařského regionu s platností společné jízdenky v Černém dole a Svobodě nad Úpou, který nabízí návštěvníkům rozmanité lyžařské terény s celkovou délkou sjezdovek 20 km (80% vybaveno technickým sněhem) 4 lanové dráhy a 22 lyžařských vleků. V hlavní sezóně je přeprava lyžařů mezi areály zajištěna skibusy, které zastavují přímo u našeho penzionu. Odjezd i návrat k penzionu SMRČINA je možný na sjezdařských lyžích. Přímo kolem penzionu vedou běžkařské tratě, které se denně upravují v celkové délce 50 km.
K dispozici je rovněž osvětlená sjezdovka pro večerní lyžování – nejdelší v České republice. Dále je k dispozici sáňkařská dráha v celkové délce 3,5 km, která zpestří pobyt dospělým i dětem.

Novinky pro zimu 2013-2014

Novinky 2013

SkiTour propojí Černou horu a Pec pod Sněžkou
SkiTour - je nová lyžařská trasa, spojující Janské Lázně a Pec pod Sněžkou přes Černou horu. Lyžařům z Janských Lázní bude stačit vyjet kabinkovou lanovkou na Černou horu, zhruba 300 metrů se nechat převést rolbou ke Kiosku U staré lanovky. Následuje sjezd pod Kolínskou boudu, odkud je až k Pražské boudě nad Pecí znovu sveze rolba. V Česku jde o první takové propojení areálů, které umožňuje lyžovat například dopoledne na Černé hoře a odpoledne v Peci pod Sněžkou. Návštěvníci z Janských lázní se poté zpátky vrátí skibusem.

Stejně tak lyžaři z Pece, či Velké Úpy mohou ráno přijet do Janských Lázní skibusem, užít si lyžování na Černé hoře a odpoledne se přes SkiTour vrátit zase zpátky. Rolby budou jezdit v cca 15-ti minutových intervalech po celý den, pro držitele skipasu (časových jízdenek) zdarma.

Novinky 2013

Více kilometrů sjezdovek na jediný skipas
Minulá zima byla první, ve které se spojilo, v rámci SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC, pět lyžařských areálů a platil v nich poprvé společný skipas. Letos budou moci lyžaři vyzkoušet na jediný skipas ještě více kilometrů. SkiResort nově nabízí 37 km sjezdových tratí, což je o 4 více, než loni.

Více přepravních zařízení
SkiResort nyní disponuje také vyšším počtem přepravních zařízení. Ve SkiResortu tak mohou návštěvníci využít 1x kabinkovou lanovku, 2x čtyřsedačkovou lanovku, 3x třísedačkovou lanovku, 31x vlek, 3x pojezdový pás. Celkem jde tedy o 40 přepravních zařízení.

Nové sjezdovky
Ve skiareálu Janské Lázně přibyly dvě nové sjezdovky. Hofmanky v délce 1,4 km a Zalomená v délce 1,1 km. Na obou se letos bude lyžovat na přírodním sněhu. V Peci pod Sněžkou je nově otevřena sjezdovka Javor 3, v délce 0,7 km.

Novinky 2013

Nové rolby a zasněžování v Peci
Společnost MEGA PLUS s.r.o., investovala během letních měsíců tohoto roku nejvíc peněz v areálu v Peci pod Sněžkou. Díky novému zasněžovacímu systému pokryjí děla sjezdovky Javor technickým sněhem třikrát rychleji, než dosud. K lepší kvalitě lyžování přispějí i dvě nové rolby a sedm nových sněžných děl. Celkem tak MEGA PLUS s.r.o. v Peci investovala víc než 30 milionů korun. Investice za celý SkiResort se letos vyšplhaly na víc než 40 milionů korun.

Nová trať obřího slalomu s časomírou
Na sjezdovce Klondike 1 v Peci pod Sněžkou navíc přibude trať obřího slalomu s časomírou. Tu dosud ve SkiResortu mohli využívat jen návštěvníci v Janských Lázních a ve Svobodě nad Úpou.

Odpočinkové zázemí na Černé hoře skiRelax
Přes léto se podařilo zrekonstruovat prostor v budově horní stanice Černohorského Expressu na Černé hoře. Nově tu návštěvníci najdou odpočinkové zázemí s dětským koutkem.

Ceníky a novinky

Ceny zůstávají
Stejně jako loni, i letos bude jednodenní skipas pro dospělého stát v hlavní sezóně 620 Kč. Ještě výhodnější bude lyžování ve SkiResortu pro rodiny s dětmi.

Rodinné jízdenky
Rodinné balíčky jsou hlavní novinkou zimní sezóny 2013/2014. Pokud si koupí jednodenní až sedmidenní skipas rodiče, má první dítě, či junior v rodině čtvrtinovou slevu, druhé a třetí dítě, či junior pak zaplatí za lyžování jen polovinu. Bližší podmínky nákupu a užívání jízdenek jsou popsány v ceníku.

Malé děti do pěti let zdarma
Ve SkiResort ČERNÁ HORA - PEC lyžují nově děti do pěti let zdarma. Podmínkou je zakoupení jízdenky pro dospělou osobu na jeden až sedm dní (paket 1+1) a doprovod dítěte dospělou osobou na lanovkách, vlecích a sjezdových tratích. Bližší podmínky nákupu a užívání jízdenek jsou popsány v ceníku.

Top skipasy s večerním lyžováním
Nové podoby se dočkaly taky šesti a sedmidenní skipasy (Top skipasy), ve kterých je nově večerní lyžování každý den zdarma. Atraktivní lyžování za umělého osvětlení mohou návštěvníci SkiResortu využít ve čtyřech z pěti areálů.

Termální bazén s 20% slevou
Držitelé jednodenního až sedmidenního skipasu mohou 1x denně po dobu platnosti skipasu využít 20 procentní slevu na vstup do Termálního bazénu v Janských Lázních.

Sezónní jízdenky platí i v létě
Na výhody se mohou těšit taky ti, kteří si ve SkiResortu ČERNÁ HORA – PEC zakoupí sezónní jízdenku. Ta dosud platila jen po dobu lyžařské sezóny. Nově ji budou moci návštěvníci využít i v létě. Od května do září 2014 budou moci držitelé sezónních jízdenek SkiResortu bez omezení využívat kabinkovou lanovku z Janských Lázní na Černou horu (Černohorský Express) a sedačkovou lanovku na Hnědý vrch v Peci pod Sněžkou.

Bodové jízdenky
Oproti loňsku se změnilo bodové hodnocení lanovek a vleků a s ním i systém, ve kterém bodové jízdenky fungují. Nově má jeden bod hodnotu 5 Kč. V prodeji budou bodové jízdenky na 60 bodů za 300 Kč, na 120 bodů za 600 Kč a na 180 bodů za 900 Kč.

Skibusy

Pro zimní sezónu 2013/2014 jsou znovu připraveny tři páteřní linky skibusů. Červená linka spojí Janské Lázně s Pecí pod Sněžkou s vazbou na SkiTour, modrá linka obsluhuje trasu mezi Černým Dolem a Janskými Lázněmi a žlutá linka bude vozit lyžaře mezi Svobodu nad Úpou a Janskými Lázněmi. Stejně jako v minulých letech jsou pro Janské Lázně, Černý Důl a Pec pod Sněžkou připraveny linky CITY a linky k večernímu lyžování v Janských Lázních, v Peci pod Sněžkou a mezi Velkou Úpou a Pecí pod Sněžkou.

Pro Janské Lázně a Černý Důl platí, stejně jako v minulých letech, systém skibusenek pro linky CITY. V Peci pod Sněžkou skibusenky platit nebudou. Společnost MEGA PLUS s.r.o. nyní dokončuje jednání s městem Pec pod Sněžkou, na základě kterého bude město částečně přispívat na provoz linek CITY.

Večerní lyžování

Obsluhu večerního lyžování bude zajišťovat SkiResort pomocí tří skibusových linek. V Janských Lázních jde o linku z parkoviště k Protěži, v Peci pod Sněžkou jde o linku CITY a večerní linka bude jezdit i mezi Velkou Úpou a Pecí pod Sněžkou.

Handicapem večerního lyžování v Peci pod Sněžkou bylo v minulosti zpoplatněné parkování. I proto například loni mnohem více lyžařů raději zamířilo na večerní do Janských Lázní, kde se za parkoviště neplatilo. To by se mělo nyní změnit. Společnost MEGA PLUS s.r.o. nyní dokončuje jednání s provozovatelem parkovišť v Peci a Velké Úpě. Pokud se vše podaří dojednat, mělo by být večerní parkování od 17:00 do 22:00 zdarma v Peci na parkovišti P1,P3 a P4 a ve Velké Úpě na parkovišti PI. A to ve dnech, kdy bude v provozu večerní lyžování na Javoru a na Modřínu.

Chystané investice a projekty

Novinky 2013

Černý Důl
V současné době probíhá shromažďování vyjádření a stanovisek k územnímu řízení na novou čtyřsedačkovou lanovku v Černém Dole, která v delší trase nahradí stávající třísedačkovou lanovku. K lanovce vzniknou taky dvě nové sjezdové tratě, včetně technického zasněžování. S realizací se počítá v letech 2014 a 2015.

Pec pod Sněžkou
V Peci pod Sněžkou se projektuje nová kapotovaná šestisedačková lanovka s vyhřívanými sedačkami, která by měla nahradit vleky na Javoru. S realizací projektu se počítá v roce 2015. Spolu s novou sedačkovou lanovkou by mělo dojít ke kompletní rekonstrukci a modernizaci zasněžovacího systému na Javoru. Na rok 2014 je pro Pec pod Sněžkou plánované rozšíření lyžařské cesty z Javoru na Vysoký svah. Na sjezdovce Vysoký svah by měla proběhnout výstavba zasněžovacího systému. Ten je klíčový pro propojení dvou hlavních lokalit, tedy Javoru a Hnědého vrchu. Absence technického sněhu na Vysokém svahu je zásadní slabinou peckého areálu. Při nedostatku přírodního sněhu totiž lyžaři nemohou volně přejíždět z jednoho místa na druhé. Ta přitom již technickým sněhem disponují.

Informační zdroje

Veškeré informace týkající se novinek ve SkiResortu i aktuální informace o provozu jednotlivých areálů najdete na webových stránkách SkiResortu. www.skiResort.cz Pro Vaše dotazy je k dispozici taky email: skiresort@skiresort.cz, který můžete využít kdykoliv před zimní sezónou i během zimní sezóny. Petr Hynek, jednatel MEGA PLUS s.r.o.

Informace o Ski areálech, počasí, sněhových podmínkách na www.cerna-hora.cz.

Léto

Kvalitní turistické trasy a 1. Krkonošská cyklistická naučná stezka, která je dlouhá 16 km, půjčovna horských kol a koloběžek, krkonošské cyklobusy. Dále můžete navštívit Modré kameny, rozhlednu na Černé Hoře, Černohorské rašeliniště, lázeňskou kolonádu a město Janské Lázně, bary, restaurace, vinárny, Vlašské boudy – horská farma, paragliding, vyhlídkové lety na tandemovém závěsu, jízdy na koních, aqua-park v Janských Lázních a Špindlerově Mlýně. Rovněž můžete navštívit ZOO ve Dvoře Králové cca 30 km, Adršpašské, Prachovské a Teplické skály, bobovou dráhu ve Špindlerově Mlýně.

Více informací na www.cerna-hora.cz, www.janske-lazne.cz, www.skipec.com

Aquaparku Janské Lázně

Areál Mladé Buky

Bobová dráha

Přes 1,5 km dlouhá dráha je nejdelší v Krkonoších.

V horních pasážích Vás uchvátí dokonalé výhledy na Východní Krkonoše. Tento typ bobové dráhy umožňuje celoroční provoz a provoz za nepříznivých podmínek. Děti do 8 let smí jet pouze v doprovodu osoby starší 12 let!
Děti do 6 let jezdí ZDARMA!

Parametry bobové dráhy

 • 1 km sjezdu
 • Nejvyšší rychlost přes 40km/hod.
 • Horní stanice je ve výšce: 620 m.n.m.
 • Dolní stanice je ve výšce: 500 m.n.m.
 • Regulace rychlosti je možná pomocí brzd

Bike Park

 • Bike Park Mladé Buky je vystavěn pro širokou veřejnost, jak pro zkušené jezdce, tak i pro začátečníky.
 • Vyžít se zde můžete na 3 singltraillech, z nichž každý je dlouhý přibližně 1 km. V nabídce jsou 3 trasy různých obtížností Red line, Black hill a letošní novinka Dual track . Jedná se o dostavbu nové paralelní trasy, která je tak nejdelší v ČR. Jezdci si tak mohou vyzkoušet dual slalom a porovnat svou jízdu mezi sebou.
Popis tras:
 • Dual track je příjemné flow s plno klopenými zatáčkami a nepřeberného množství boulí a skoků. Trať je vhodná pro úplné začátečníky i pokročilé jezdce.
 • Red line se odpojuje z Dual tracku, následuje pár klopenek, jedna menší lávka a velká dřevěná zatáčka (wall ride). Červený technický úsek se připojuje zpátky na Dual track a pokračuje po jeho trase.
 • Black hill je příjemně jezdivá trať, na které se nacházejí dřevěné odrazy do snowboardových dopadů. Ve spodní části je pár větších a technických skoků a boulí.

Letní tubing

136m dlouhá dráha je nejdelší v republice

Plastové tuby Vás bezpečně provezou několika klopenými zatáčkami až do zastavení. Tato letní atrakce je vhodná jak pro děti od 6 let tak pro dospělé.

 • Max. hmotnost 100kg
 • Max. výška 2m

Dětské hřiště

Těm nejmenším nabízíme možnost vyřádit se na velkém dětském hřišti, kde na ně čeká:

 • Bungee trampolína
 • Šestimístné trampolínové pole
 • 16m dlouhá nafukovací housenka Megi
 • Pérové a pevné houpačky
 • Prolézací hrady a další

Používání hřiště, jeho vybavení a zařízení, je určeno pro věkovou hranici od 3 do 15 let (mimo bungee trampolínu). Starší osoby nemají na hřiště přístup, mimo osob vykonávající dozor a dohled nad dětmi (mimo bungee trampolínu).

Naučná a Čertovská stezka

Popis naučné stezky:
Naučná stezka v délce 10,4 km vede překrásnou přírodou přes Hrádeček, místem spojeným se životem a smrtí prezidenta Václava Havla. Stezka seznamuje návštěvníky s historií lyžování Mladých Buků, ale také s historií obce a blízkého okolí. Návštěvníci se mohou kochat krásami Přírodního parku Hrádeček a výhledy na Východní Krkonoše. Stezka zavádí turisty na doposud málo navštěvovaná místa.

Stanoviště naučné stezky:

 • Historie lyžování v Mladých Bukách - Skipark Mladé Buky
 • Památný strom - dub letní
 • Nad korytem řeky Úpy
 • Kostel sv. Kateřiny Alexandrijské a památník padlým z 1. svétové války
 • Významné krajinné prvky na území přírodního parku Hrádeček
 • Připomínka nedávných dějin spojených se sídlem prezidenta Václava Havla
 • Hrad Břečštejn - Silberštejn
 • Pekelské rybníky
 • Skály nad Peklem - olámané Krkonoše
 • Pekelský vrch - místo dokonalé vyhlídky

V areálu je k dispozici podrobný popis trasy naučné stezky. 

Popis čertovské stezky

500m dlouhá stezka s deseti stanovišti, na kterých se děti dozvědí, co všechno místní čerti dovedou. Na každém stanovišti je umístěna postava čertíka s popisem jeho nejoblíbenějších čertovin. Děti si tak mohou zasportovat společně s nimi.

Seznámíte se s:

 • Čerťulákem
 • Trampolínem
 • Svišťulínem
 • Rozárkou
 • Skočkou
 • Tubelínem
 • Ramboulínem
 • Zátopkou
 • Cvičkou
 • Bertou

Nabídka outdoorových aktivit v Janských Lázních a okolí společností K+K

Lanový park
Lanový park ve stromech se samojištěním. Lanový park je složen ze 40 překážek různé obtížnosti ve výšce 4 – 12 m nad zemí, z toho 4 lanovky, 1 skok a 3 vertikální žebříky, sjezd na kole a sjezd na sáňkách. Průchod celého parku vám zabere 2-3 hodiny. Je možné zvolit i ze dvou kratších okruhů – cca 1 hodina.
Velký okruh 450 Kč / osoba, malý okruh 350 Kč / osoba.

Sjezd Černé hory na terénní koloběžce
Sjezd Černé hory na terénní koloběžce s průvodcem nebo bez. Výjezd osmikabinovou lanovkou na Černou horu a následně cca šestikilometrový sjezd zpět do Janských Lázní. Jedna jízda vám zabere 1 – 1,5 hodiny.
Půjčení koloběžky 130 Kč, 1 jízda lanovkou 100 Kč. Pokud by v programu navazoval paintball je možné sjezd prodloužit o dalších 6 km do Čisté v Krkonoších, odtud doprava na paintbalové hřiště.

Paintball
Akční hra na venkovním paitballovém hřišti v Lánově – 10 km od Janských Lázní. Veškeré vybavení včetně zázemí stanu na převlečení, posezení, nápoje. V ceně je 200 kuliček na osobu. V ceně je i doprava tam a zpět alternativně z Janských Lázní nebo z Čisté v Krkonoších – viz terénní koloběžky. Doba hry : doporučujeme 2 – 3 hodiny.
Cena od 590,- Kč / osoba.

Čtyřkolky – výlet
Výlet na terénních čtyřkolkách s průvodcem po okolí. V ceně je půjčení čtyřkolky, helmy popř. svrchního oblečení. Čtyřkolka je dvoumístná, můžete jet jako řidič, nebo řidič se spolujezdcem. Možnost společného výletu 4kolek a buggy.
Vyjižďka cca 1,5 h 1 osoba 1500 Kč, spolujezdec 300 Kč.

Buggy – výlet
Výlet na terénních buggy s průvodcem po okolí. V ceně je půjčení buggy, helmy popř. svrchního oblečení. Buggy jsou dvoumístné, spolujezdec sedí vedle řidiče, na místo spolujezdce lze umístit i dětskou sedačku.
Vyjižďka cca 1,5 h 1 osoba 2000 Kč, spolujezdec 500 Kč.

Let vrtulníkem – vrtulníky Robinson R-22 a R-44
Dvou nebo čtyřmístné vrtulníky jsou žhavou novinkou v naší nabídce. Velmi luxusní zážitek lze klientům nabídnout téměř kdekoliv. Naši zkušení piloti Vám zajistí letový program přímo na míru. Přistání i odlety jsme schopni naplánovat přesně dle Vašich požadavků a potřeb.
Letová hodina cca 15000 Kč.

Let motorovým větroněm Viva – nový, dvoumístný
ultralehký celokompozitový motorový větroň. V případě příznivého letového počasí využívá termiky. Viva je unikátní větroň, ve kterém klient sedí vedle pilota.
Letová hodina cca 5000 Kč.

Tandem paragliding Vyzkoušejte let na tandemovém padákovém kluzáku během kterého se můžete obdivovat krásám Krkonoš a Janských Lázní z ptačí perspektivy. Kvalifikovaný tandemový pilot s Vámi odstartuje z vrcholku Černé hory a po vyhlídkovém letu přistane na louce nad Černým dolem.
1 tandemový let 1860 Kč.

Kola – výlet
Výlety na kole po okolí Jankých Lázní – různé trasy, různě dlouhé okruhy, asfalt, polní a lesní cesty. Tip na výlet: výjezd na kole, alternativně osmikabinovou lanovkou, na Černou horu, sjezd přes Sosnovu horskou mléčnou farmu do Horního Maršova a zpět do Janských Lázních. Délka trasy cca 20 km.
Půjčení kola 250 Kč / den.

Výlet na Sněžku
Doprava do Pece pod Sněžkou k dolní stanici lanovky na Sněžku. Výjezd lanovkou, alternativně pěší výstup, na Sněžku. Pěší sestup zpět do Pece, odjezd do Janských Lázní.
.Průvodce 1200 Kč / den.

Lezení
Skálolezení na pískovcových skalách v okolí Janských Lázních – Hnědé skály, Adršpach. Základy lezecké techniky i lezení pro pokročilé pod vedením zkušeného horského vůdce.
½ den lezení 350 Kč / osoba.

Nordic walking
Pojďte s námi na výlet se zkušeným fitness instruktorem nebo si jen půjčte NW hole.
1 h 250 Kč, půjčení holí 100 Kč / den.

Lukostřelba
Střelba sportovními luky na vzdálenost cca 10-20m do standardních lukostřeleckých terčů, po krátké instruktáži a pod dohledem odborného instruktora.
500 Kč / hodina.

Slack line
Moderní způsob provazochodectví a zároveň průprava pro lezce. Vyzkoušejte svoji rovnováhu.
500 Kč / hodina.

Rafting
Velmi lehký rafting vhodný i pro rodiny s dětmi. Přeprava na Malou skálu naší dopravou a následná projížika na Jizeře pod dohledem instruktora.
500 Kč / osoba.

Kontakt

Penzion Smrčina
Krkonošská 141
542 25 Janské Lázně

+420 777 946 434
smrcina.cernahora@seznam.cz

RETOM GROUP s.r.o.
Korunní 104/810
101 00 Praha
IČO: 26809630
DIČ: CZ26809630
SpZn: C 126819 vedená u Městského soudu v Praze

Mapa
Zobrazit na Google mapách nebo na Mapy.cz

Virtuální prohlídka - Penzion Smrčina

Virtuální prohlídka - Hoffmanova Bouda

Jsme také na facebooku

„Těšíme se na Vaši návštěvu!“